Print Friendly, PDF & Email

Wycieczka edukacyjna – Śladami miejsc martyrologii w Łodzi

Dnia 3 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 6 b oraz uczestnicy koła historycznego pod opieką p. Marty Klonowskiej, p. Małgorzaty Szymańskiej oraz p. K. Lubczyńskiej Połeć uczestniczyli w wyciecze edukacyjnej do Parku Ocalałych oraz Parku Szarych Szeregów.
Wysłuchali opowieści o historii powstania tych szczególnych miejsc na mapie naszego miasta oraz poznali symbolikę występujących na ich obszarze monumentów takich jak: Pomnik Orła Białego, Pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Ławeczka Jana Karskiego, pomnik Abramka Koplowicza, instalacja zatytułowana „Marzenie Abramka”.

Spacerem przez teren, dawnego getta przeszliśmy do Parku Szarych Szeregów, gdzie uczniowie dowiedzieli się o historii powstania oraz funkcjonowania Niemieckiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz minutą ciszy oddali cześć, wszystkim ofiarom zamordowanym przez nazistów w czasie II wojny światowej.

Uczniowie mogli także, zapoznać się z wystawą „Dzieci z Przemysłowej”-Niemiecki obóz w Łodzi w latach 1942-1945 znajdującą się tuż obok Pomnika Martyrologii Dzieci -Pomnik Pękniętego Serca, a tym samym poszerzyć swą wiedzę w tym zakresie.
Wycieczka była częścią Projektu Krokus, którego polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja, sama idea projektu zainicjowana została przez Holocaust Education Ireland.

W ramach Projektu Krokus uczniowie zasadzili jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitły na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Przed sadzeniem krokusów odbyły się lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadywali się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Odsłony: 56

Podobne wpisy