Print Friendly, PDF & Email

W dniach 23-24 maja 2024r. klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie pod opieką pani Agnieszki Krzesińskiej, pani Katarzyny Michcik oraz pani Magdaleny Supeł.  Pierwszą atrakcją wycieczki było wejście Drogą Królewską na górę Święty Krzyż i zwiedzanie Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uczniowie poznali historię klasztoru, mogli obejrzeć przepiękną architekturę oraz zobaczyć relikwie Drzewa Krzyża Świętego w Kaplicy Oleśnickich i otrzymać błogosławieństwo z rąk duchownego.  W drodze powrotnej do autokaru podziwialiśmy obszar bezleśny („gołe od boru”) znajdujące się na stokach pasm górskich. Gołoborza zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu.

Następnie pod okiem przewodnika zwiedziliśmy zamek w Chęcinach położony na wzgórzu, skąd roztaczał się piękny widok na całą okolicę. Mogliśmy podziwiać panoramę okolicy z wież widokowych, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w dybach czy na krześle tortur. Oglądaliśmy rycerskie zbroje, miecze
i armaty. Największym zainteresowaniem cieszył się skarbiec, w którym można było zobaczyć banknoty o wysokich nominałach. Nieco zmęczeni wyruszyliśmy w kierunku pensjonatu, gdzie czekał na nas smaczny posiłek i wygodne pokoje. Po obiadokolacji szybko zregenerowaliśmy siły. Zakończyliśmy dzień przy wspólnym ognisku.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Rezerwatu Kadzielnia, jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc w Kielcach. Zobaczyliśmy między innymi Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne, poświęcony pamięci mieszkańców Kielecczyzny walczących w okresie zaborów i II wojny światowej, na zwanym potocznie “wzgórzu harcerskim”, który stanął tam w 1979r. Ten dużych rozmiarów monument przypomina pomnik z Westerplatte i jest wysoki na blisko 13 metrów.  Następnie przeszliśmy pieszo do Rezerwatu Geologicznego Kadzielnia, gdzie wyposażeni w kaski, zwiedzaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną.

Uczniowie dowiedzieli się, że wśród wapiennych skał Kadzielni, ukryta jest niezwykła siatka jaskiń ukazująca bogactwo zjawisk krasowych. Znajduje się ich aż 25 – 16 na terenie najwyższego szczytu Kadzielni, jedna w okolicach amfiteatru oraz 8 w ścianie wschodniej kamieniołomu. Przeszliśmy trasę o długości 140 metrów, składającą się z trzech jaskiń: Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni. Dowiedzieliśmy się, że początkowo były to osobne groty, jednak postanowiono je połączyć, aby ułatwić zwiedzanie.

Po obiedzie przejechaliśmy do skansenu – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Bardzo zaciekawiły nas stare, drewniane budynki: apteka, dawny gabinet lekarski, wiejskie chaty z pięknymi ogródkami, kościół, dworek szlachecki, młyny i spichlerze. Gdy dotarliśmy do szkoły powszechnej, zaczęła się burza i musieliśmy tam zostać na dłużej. Opiekunowie postanowili jednak wykorzystać te niecodzienne okoliczności na przeprowadzenie lekcji o dawnej edukacji w wiejskiej szkole. Z pewnością zajęcia w tak niezwykłym miejscu i czasie pozostaną na długo w naszej pamięci.

W drodze do Łodzi czekała na nas jeszcze jedna atrakcja przyrodnicza. Ruszyliśmy w stronę Zagnańska, aby obejrzeć króla Puszczy Świętokrzyskiej. Dąb Bartek, bo o nim mowa, zrobił na nas ogromne wrażenie. Z szacunkiem zbliżaliśmy się do staruszka, aby posłuchać szeptów historii i zaczerpnąć energii z tego niezwykłego miejsca.

Wycieczka była udana! Turystyczne wrażenia dopełniała wymarzona pogoda oraz bardzo dobre warunki zakwaterowania, przepyszne posiłki i komfort jazdy wygodnym autokarem. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Polecamy wszystkim Góry Świętokrzyskie!

 

 

 

Odsłony: 54

Podobne wpisy