Apel poświęcony Błogosławionej Rodzinie Ulmów- Samarytanom z Markowej

29 września odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Błogosławionej Rodzinie Ulmów- Samarytanom z Markowej. Przygotowany przez ks. Łukasza Leśniewskiego, p. Martę Klonowską, p. Annę Olborską   , p. Alinę Sawińską oraz uczniów z klasy 6a,6b,7c.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej ukrywali Żydów za co zapłacili najwyższa cenę – życie .

24 marca 1944 roku Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich sześcioro dzieci  Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia oraz nienarodzone dziecko, które Wiktoria nosiła pod sercem zostali rozstrzelani . Tego dnia Niemcy rozstrzelali także dwie rodziny żydowskie, którym Ulmowie udzielili schronienia.

Pamięć o tej wyjątkowej rodzinie nigdy nie zaginęła. Jej historia stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za pomoc niesioną ludności żydowskiej.

Odznaczeni zostali medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, na którym widnieje napis „ Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat”.

W rocznicę śmierci rodziny Ulmów 24 marca obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Kościół Katolicki uznał śmierć Wiktorii i Józefa Ulmów wraz Dziećmi za męczeństwo poniesione za wiarę i przeprowadził proces beatyfikacyjny.

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbyła się 10 września 2023 r.

„ Czyn i ofiara tych Sług Bożych nie były bowiem końcem, ale początkiem.

Nie były klęską, ale zwycięstwem dobra nad złem, miłością nad nienawiścią.