Print Friendly, PDF & Email

„Kamienie na Szaniec” to książka – legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła uczniom klasy 7d i 7e miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy dwa muzea: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawna siedziba Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy” oraz Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego. W Muzeum można zobaczyć m.in. pierwsze wydanie „Kamieni na Szaniec”, cele w których przetrzymywano więźniów oraz przedmioty, które po nich pozostały. Ciekawym punktem wycieczki był spacer ulicą Długą i Bielańską, podczas którego przewodnik przybliżył Akcję pod Arsenałem, czyli brawurową akcję odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”. Poznaliśmy także miejsce nauki naszych bohaterów: Liceum im. Stefana Batorego. Jednak najbardziej wzruszającym miejscem okazał się Cmentarz Powązki Wojskowe, na którym zapaliliśmy znicze na grobach Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego, Aleksego Dawidowskiego o Aleksandra Kamińskiego oraz przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Te wyjazd do Warszawy na pewno na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia, ponieważ zobaczyliśmy na żywo miejsca i ślady bohaterów o których mówi cała Polska.

Odsłony: 73

Podobne wpisy