Print Friendly, PDF & Email

2 marca klasy III b i III c odwiedziły Muzeum Oświaty Łódzkiej, które mieści się w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 202. Uczniowie wybrali się na warsztaty kaligrafii – “Sztuka pięknego pisania”. Atrakcją samą w sobie był fakt, że uczniowie siedzieli w klasie urządzonej dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu ! Ławki, przy których siedzieli uczniowie były wykonane z drewna i miały wbudowany kałamarz. Wokół mnóstwo było dawnych pomocy dydaktycznych, legitymacji szkolnych, tarcz wzorowego ucznia, oraz zdjęć absolwentów łódzkich szkół. Uczniowie mieli okazję z bliska obejrzeć model telefonu Bell’a, stary “Elementarz” Falskiego. Dzieci dowiedziały się również jakie kary stosowali dawni nauczyciele np. szarpanie za ucho (!) czy uderzanie linijką po dłoniach (!). Jednak największą atrakcją, na którą wszyscy czekali było zapoznanie z dawnym alfabetem do nauki kaligrafii oraz pisanie gęsim i kaczym piórem, przy użyciu atramentu. Okazało się,że pisanie piórem nie jest takie proste i uczniowie kiedyś nie mieli łatwego życia 🙂 Uczniowie mieli za zadanie przepisać różne zdania według wzoru piórem ptasim , a następnie piórem wiecznym. Mimo trudnych początków wielu uczniów świetnie sobie z tym zadaniem poradziło. Warsztaty wszystkim bardzo się podobały, a oprócz wiedzy praktycznej dzieci wzbogaciły swoją historyczną wiedzę nt początków i rozwoju oświaty w Łodzi.

Odsłony: 20

Podobne wpisy