Print Friendly, PDF & Email

10 listopada uczciliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Podczas uroczystości uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia dotyczące historii Polski. Nie zabrakło również przybliżenia zebranym okoliczności, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość, a także postaci Józefa Piłsudskiego. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy VI c pod kierunkiem Małgorzaty Szymańskiej. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu klasy V c i VI c pod opieką pani Ewy Jóźwiak. 

Następnie odbyła się biesiada patriotyczna, której przyświecało hasło „Tobie śpiewam, Ojczyzno”. Uczniowie klas IV – VI zaprezentowali pieśni patriotyczne lub ważne dla narodu z różnych okresów historii. Wykorzystane przez nas pieśni to: „Pożegnanie” (kl. V b), „Ostatni mazur” ( kl. IV a), „Piechota” (kl. VI b), „Przybyli ułani pod okienko” (kl. V c), „ Siekiera, motyka” (kl. V a), „Warszawskie dzieci” (kl. VI a), „Pałacyk Michla” (kl. IV b), „Idą leśni” (kl. VI c). Nasi konferansjerzy, Laura Barańska i Bartosz Pietrzak, zaprezentowali informacje na temat okoliczności powstania tych utworów. 

   „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” – te słowa Oskara Kolberga – etnografa i folklorysty , były mottem naszej biesiady. Dzisiaj połączyła nas miłość do Ojczyzny i chęć okazania tego poprzez wspólne śpiewanie pieśni ważnych  dla każdego Polaka.

Odsłony: 32

Podobne wpisy