Print Friendly, PDF & Email

Przez ostatnie miesiące klasa Vc aktywnie uczestniczyła w projekcie ŁCDNiKP  Literackie Pyszności – Misja Benedykta Polaka.

Celem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, inspirowanie do poznawania ważnych wydarzeń historycznych oraz wdrażanie uczniów do podejmowania wyzwań i twórczego rozwiązywania problemów.

W ramach projektu podejmowane były różnorodne działania. Uczniowie po przeczytaniu książki Łukasza Wierzbickiego  Wyprawa niesłychana  Benedykta i Jana uczestniczyli w zajęciach  w Muzeum Archeologicznym
i Etnograficznym oraz usystematyzowali wiedzę o   kolejnych   etapach   wyprawy franciszkanów  –  Benedykta  Polaka  i Jana  z Grabowej Doliny, którzy  jako  pierwsi  (przed Marco  Polo) dotarli do Mongolii z  misją  papieską. Na zakończenie spotkania zwiedzili  prezentującą różne znaleziska wystawę Przeszłość wydobyta z ziemi.

Kolejnym punktem projektu była wizyta w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. o. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach,  podczas  której  uczniowie  poznali  historię  zakonu Franciszkanów, zwiedzili miejsca do których zwykły człowiek na co dzień nie może wejść, m.in. refektarz, wirydarz. Ponadto  w seminarium podziwiali eksponaty, wśród nich  przedmioty kultu  religijnego i codziennego użytku  z  różnych krajów misyjnych.

Następnie  uczniowie   uczestniczyli     w    autorskim   spotkaniu  
z  podróżnikiem i pisarzem książek dla dzieci  –  Łukaszem Wierzbickim., które odbyło się  w Bałuckim  Ośrodku Kultury Na Żubardzkiej. Na  długo zapadnie ono  w naszej  pamięci. Pisarz barwnie i ciekawie  opowiadał
o bohaterach swoich  książek, m.in. polskich podróżnikach, niedźwiadku Wojtku. Duże  zainteresowanie  wzbudziły rekwizyty, które  posłużyły  do zilustrowania przygód Benedykta i Jana, także z udziałem publiczności. Dzieci wcielały się w rolę chana Gujuka i jego  żon, a  także  przeżyły świętowanie  wyboru nowego władcy Mongolii i spotkanie z Polakami wysłanymi z listem od papieża. Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że książki Łukasza Wierzbickiego nie tylko bawią i uczą, ale także przypominają
o prawdziwych historiach, które zostałyby zapomniane, gdyby nie autor.

Dalszym etapem realizacji projektu były warsztaty tradycyjnego pisma ręcznego, które odbyły się  w  Bałuckim  Ośrodku Kultury Rondo. Uczestnicy stali się średniowiecznymi skrybami. Ich  zadaniem było  podpisanie  się  efektownym pismem gotyckim. Okazało się, że  staranne przepisywanie  litery  za  literą to ….. niezwykle  absorbujące  zajęcie.

Podczas warsztatów dramowych w Poleskim Ośrodku Sztuki  wraz
z prowadzącą – p. Hanną Jastrzębską – Gzelą uczniowie mieli okazję wcielać się w rolę różnych osób, m.in. Ireny Sendlerowej, które w swoim życiu realizowały lub realizują ważną misję.

Kolejnym etapem  projektu była realizacja naszej misji. Zainspirowani słowami profesora  Philipa  Zimbardo: Liczą  się małe gesty, bo to one zmieniają świat,  przystąpiliśmy do akcji społecznej „Misja  Pomocna  Dłoń dla  Dzieci 
z Aleppo” realizowanej w ramach projektu „Szkoła Dramy Bohaterskiej Wyobraźni”. W Syrii jest ponad 260 tys. dzieci, które  w czasie  wojny  straciły  kończyny. Oznacza to dla  nich utratę normalnego  życia. Podjęliśmy decyzję, że możemy  im pomóc.

         Nasza misja składała się z dwóch etapów – edukacyjnego
i charytatywnego. Na lekcjach uczniowie zapoznali się z sytuacją  dzieci z Syrii, które  walczą  o lepszą  przyszłość. Następnie powstały plakaty, które  zachęcały  do udziału  w zbiórce  –  akcji solidarności i wsparcia. 25 maja został przeprowadzony kiermasz sprzedaży ciast.  Cieszył  się  dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć zebrana suma pieniędzy – 705 zł.

 Podczas tej akcji  uczniowie uświadomili sobie, że pomaganie może być przyjemne i wiąże się z pozytywnymi emocjami. Cieszy fakt, że  z takim zaangażowaniem  dołożyli  swoją małą cegiełkę  pomocy, aby ten świat był lepszy.

         29 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Misja Benedykta Polaka w Bałuckim  Ośrodku Kultury Na Żubardzkiej.

Odsłony: 17

Podobne wpisy