20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF upamiętniający uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z 1989r.To szczególny dzień, w którym wszyscy zwracają uwagę na ochronę, poszanowanie i promocję praw każdego dziecka na świecie. W tym roku jest to 35. rocznica tego ważnego wydarzenia, a hasłem przewodnim jest tolerancja i przeciwdziałanie dyskryminacji.
Nasi uczniowie przez tydzień przygotowywali się do obchodów tego święta przygotowując się do apelu i wykonując plakaty, na których dominował kolor niebieski, który jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Jest to inicjatywa UNICEFu, który zaprasza do wykorzystania tego koloru we wszystkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Podczas lekcji historii została uczniom przybliżona postać Janusza Korczaka, pierwszego, nieoficjalnego, rzecznika praw dziecka, który w sierpniu 1942, mimo szansy opuszczenia getta, pozostał ze swoimi podopiecznymi i wraz z nimi został wywieziony do obozu zagłady
w Treblince, gdzie zmarł.
Apel rozpoczął się od wspólnego wykonania znanej już społeczności szkolnej „Piosenki o prawach dziecka”. Uczniowie naszej szkoły mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Konwencji o Prawach Dziecka, a także utrwalić swoje wiadomości o Januszu Korczaku. Nie zabrakło elementu muzycznego. Magdalena Niestatek z klasy 5b zaśpiewała „Balladę o starym doktorze” wprowadzając nastrój zadumy nad życiem i działalnością Janusza Korczaka. Uczennice z klas 6a i 6b pięknie wyrecytowały najważniejsze prawa, m.in. prawo do prywatności, prawo do kontaktu z obojgiem rodziców, prawo do opieki medycznej i wiele innych. Na zakończenie uzdolniona tanecznie Lena Komar z klasy 6a, zaprezentowała piękny taniec, tym samym pokazując, że każde dziecko ma prawo do rozwijania swoich talentów.
Działania podjęte w szkole przez nauczycieli miały przypomnieć uczniom o ważnych wartościach takich jak tolerancja, dyskryminacja, szacunek do drugiego człowieka i są symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi , których prawa w dalszym ciągu nie są przestrzegane.
Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uczniowie będą bardziej świadomi swoich praw, nie zapominając jednakże o swoich obowiązkach wynikających z roli ucznia, dziecka, Polaka i jednostki żyjącej w społeczeństwie.
Był to dla nas radosny czas, ale z poważnym przesłaniem. Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek, tylko , że jeszcze mały…”. Dbajmy o to, żeby dzieci były zawsze otoczone miłością i wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa.
Organizatorzy projektu
Marta Klonowska
Katarzyna Lubczyńska – Połeć
Odsłony: 55