OBCHODY XX EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI W NASZEJ SZKOLE

Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów XX Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w Łodzi. W tym roku przypadał on w dniach 3-9 października, a przyświecało mu hasło: „Przełamujemy bariery!”.

         Podjęliśmy wiele działań zgodnych z głównym celem akcji, którym jest  pogłębienie świadomości społecznej w obszarze trudności w uczeniu się, a jednocześnie wspieranie dzieci i młodzieży o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Informacje na temat akcji, program oraz plakat promujący umieszczone zostały na stronie internetowej szkoły, w dzienniku elektronicznym oraz na szkolnych gazetkach i wystawkach, które powstawały na zajęciach z wychowawcami, jak również na kole dziennikarskim.

Jedną z inicjatyw Samorządu Szkolnego klas 1-3 i 4-8 był dzień postaci z bajek Walta Disneya – słynnej osoby z dysleksją. W czasie całego Tygodnia część lekcji i zajęć przerywanych było krótkimi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Ćwiczona była również spostrzegawczość, koncentracja uwagi, orientacja w kierunkach i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Odbywały się warsztaty - „Gimnastyka mózgu” dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej oraz ułatwiające zapamiętywanie, szybką i efektywną naukę w klasach starszych. Ciekawych lekcji i zajęć nie brakowało, jak chociażby zabaw z soczewką na fizyce oraz z mapą na historii, ćwiczeń interaktywnych wykorzystywanych do nauki tabliczki mnożenia na matematyce czy rysowania karykatur i portretów słynnych osób z dysleksją na plastyce.

Nauczyciele czytali uczniom, a wolontariusze z najstarszych klas – swoim młodszym kolegom i koleżankom. W świetlicy szkolnej dzieci wykonywały ortograficzne zakładki do książek. Zajęcia z wychowawcami poświęcono dysleksji oraz osobom z dysleksją. Były też lekcje w bibliotece szkolnej o tym, jak korzystać ze słowników.

W klasach młodszych uczniowie rozwiązywali krzyżówki, zagadki, rebusy i labirynty ortograficzne, a także ćwiczyli kaligrafię.

Odbyły się konkursy szkolne – drużynowy dla uczniów z dysleksją i kaligraficzny dla klas 1-3, 4-6 i 7-8 oraz międzyszkolny z języka angielskiego (online)  dla uczniów klas 7-8 posiadających opinię o dysleksji My Small Victory 2022 organizowany przez Liceum Ogólnokształcące nr 47 w Łodzi, w którym nasi ósmoklasiści zdobyli najwyższe miejsca.

Gościliśmy także TVP3, która relacjonowała przebieg obchodów XX ETŚD w Łodzi. W ciągu Tygodnia Świadomości Dysleksji podejmowaliśmy wiele różnorodnych i ciekawych działań. W naszej społeczności szkolnej są uczniowie o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Chcemy ich wspierać w pokonywaniu trudności w uczeniu się i robimy to codziennie, a takie akcje społeczne jak ta, są ku temu kolejną okazją.

View the embedded image gallery online at:
https://sp48lodz.pl/index.php/aktualnoscisp48#sigFreeIdcee9d462f7

Czytaj więcej: OBCHODY XX EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI W NASZEJ SZKOLE

Przegląd Piosenki Jesiennej - “Śpiewamy dla Pani Jesieni”

Dnia 26 października miało miejsce w naszej szkole bardzo ważne wydarzenie - Przegląd Piosenki Jesiennej pt.: “Śpiewamy dla Pani Jesieni”. Do udziału w tym konkursie zostały zaproszone najstarsze grupy z okolicznych przedszkoli. Mieliśmy przyjemność gościć w naszych murach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 48, 148, 139, 30 i 123. W sumie zaprezentowało się w naszej imprezie z jesiennym repertuarem aż 11 grup przedszkolnych. Całość występów bacznie obserwowało i oceniało profesjonalne jury, które po zakończonym konkursie przyznało nagrody i wyróżnienia za najciekawsze występy. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki. Dzieci przedstawiły nie tylko niezwykle ciekawe wykonania piosenek o tematyce jesiennej, ale także zachwycały pięknymi strojami czy układami choreograficznymi. Całości festiwalu dopełnił występ gospodarzy konkursu czyli klasy 1a, która również zaprezentowała krótki jesienny recital. Nasz konkurs uświetniła wspaniałym tańcem akrobatycznym niezwykle zdolna uczennica naszej szkoły - Lena Komar z klasy 4a. Za organizację imprezy odpowiedzialni byli: p. A. Olborska, p. M. Kubacka, p. M. Supeł, p. M. Witek oraz p. P. Albrecht. Imprezę poprowadzili i opiekunami poszczególnych grup przedszkolnych byli wolontariusze z klas ósmych. 

View the embedded image gallery online at:
https://sp48lodz.pl/index.php/aktualnoscisp48#sigFreeId1a9a5f9e6c

Czytaj więcej: Przegląd Piosenki Jesiennej - “Śpiewamy dla Pani Jesieni”

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKOW OBCYCH

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych , który został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w roku 2001 w Strasburgu i od tamtej pory  przypada corocznie na dzień 26 września, nauczyciele języka angielskiego Katarzyna Lubczyńska – Połeć, Anna Kubik i Ewa Pospieszyńska oraz  niemieckiego Karolina Małecka  już po raz kolejny zaprosili wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach.  Celem konkursów było ukazanie  znaczenia nauki języków dla szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia międzykulturowego,  promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy, a także  propagowanie uczenia się przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią.

Uczniowie klas I mieli za zadanie własnoręcznie wykonać flagę kraju anglojęzycznego lub niemieckojęzycznego.

Dla klas II – III zorganizowany został konkurs indywidualny na wykonanie projektu metodą 3D. Uczniowie wykonali symbole różnych krajów (np.: angielska budka telefoniczna, autobus piętrowy, żołnierz Królowej Elżbiety II , charakterystyczna taksówka angielska, wieża Eiffla, itp.).

Uczniowie klas IV – V wykonywali plakat w języku angielskim, obrazujący  zwroty i wyrażenia z języka szkolnego -  School language, a uczniowie klas VI plakat związany z uniwersalnymi wyrazami rozumianymi na całym świecie.

Klasy VII miały do wyboru wykonanie jednego plakatu – pierwszy w języku niemieckim obrazującego zwroty i wyrażenia z języka szkolnego, a drugi w języku angielskim dotyczący charakterystycznych zabytków na całym świecie. Na plakacie trzeba było umieścić zdjęcie lub rysunek  i krótki opis wybranego miejsca.

Klasy VIII miały za zadanie wykonać  plakat w języku angielskim i niemieckim „Idiomy w obrazach”. Zadaniem uczestników było wyszukanie i zilustrowanie jednego idiomu w języku angielskim i jednego w języku niemieckim.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów , którzy  bardzo licznie się w nie zaangażowali i stworzyli wiele ciekawych prac wykorzystując swoje umiejętności językowe i plastyczne.

Również w tym dniu wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Uczniowie przebrali się za znane postacie z krajów anglojęzycznych, niemieckojęzycznych, bądź innych. Mogliśmy między innymi zobaczyć wśród nas Pippi Langstrumpf, Harrego Pottera, Alberta Einsteina czy Freddiego Mercurego. Na II piętrze na korytarzu była również wyświetlona prezentacja nawiązująca do powstania Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie mieli  możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat różnych krajów w krótkim quizie zamieszczonym w prezentacji.

View the embedded image gallery online at:
https://sp48lodz.pl/index.php/aktualnoscisp48#sigFreeId92b0367db2

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022

        7 października wzięliśmy udział w XII edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.

Tradycyjnie hasłem dnia było: „Młodsi sprawdzają, czy starci tabliczkę mnożenia pamiętają”. Tegorocznymi egzaminatorami zostali uczniowie klas ósmych. Na przerwach odbywały się egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia pod okiem koordynatorów pani Sylwii Dyrkacz, pani Katarzyny Michcik oraz pana Piotra Leśkiewicza. Każdy mógł się sprawdzić ze znajomości liczenia do 100, rozwiązując losowo wybrane działania, a tym samym uzyskać tytuł: „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

        Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs ze skakanką lub z kozłowaniem piłki do koszykówki, w którym trzeba było wykazać się nie tylko świetną znajomością tabliczki mnożenia, ale również dobrą kondycją, świetną techniką skakania lub kozłowania oraz umiejętnością koordynacji aktywności fizycznej i intelektualnej. Ta akcja wyłoniła wielu „Ekspertów Tabliczki Mnożenia”, którzy otrzymali pamiątkowe naklejki, jako dowód zdanego egzaminu.

        Do wspólnej zabawy przyłączyli się również nasi wspaniali nauczyciele, pani Dyrektor, pani sekretarka, pan konserwator, panie z obsługi oraz napotkani rodzice.

Tegoroczne Święto Tabliczki Mnożenia już zakończone, ale nie zapominajmy o doskonaleniu rachunku pamięciowego, bo za rok czekają na nas kolejne zmagania. Dziękujemy za udział w akcji.

View the embedded image gallery online at:
https://sp48lodz.pl/index.php/aktualnoscisp48#sigFreeId29643a6be0

Czytaj więcej: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022