20 września uczniowie klas siódmych wraz z p. Grażyną Pankiewicz, p. Małgorzatą Szymańską i p. Piotrem Leśkiewiczem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” oraz zwiedzili PGE Narodowy.
Pierwszym punktem programu wyjazdu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Uczniowie odwiedzili między innymi kwaterę harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Zośka”. Wśród grobów harcerzy Szarych Szeregów, na których ustawiono białe, brzozowe krzyże, znajduje się miejsce spoczynku: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Macieja Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”. Także autor “Kamieni na szaniec” – Aleksander Kamiński spoczął niedaleko miejsca, gdzie pochowano trzech głównych bohaterów jego książki.
W pamięci uczniów utkwiły także groby młodych żołnierzy poległych w Powstaniu Warszawskim. Wizyta na Powązkach Wojskowych dostarczyła wielu wzruszeń.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego. Zobaczyli cele, przejmujące listy i różne pamiątki, a także pierwsze wydanie książki „Kamienie na szaniec”. Kolejnym miejscem było Mauzoleum Walki
i Męczeństwa przy alei Szucha, gdzie był przesłuchiwany, m.in. Jan Bytnar. Cele, w których przetrzymywano i przesłuchiwano aresztowanych, narzędzia tortur oraz napisy wykonane przez uwięzionych świadczą o nieludzkim traktowaniu przetrzymywanych.
Uczniowie zobaczyli także miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: pomnik Kopernika (zdjęcie niemieckiej tablicy przez Alka), pomnik Kilińskiego (odebrany Polakom w odwecie za akcję kopernikowską), budynek Zachęty (zerwanie hitlerowskich flag przez Rudego), Arsenał (miejsce odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”).
Następnie wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Pogoda tego dnia była wyjątkowo ładna, jak na jesienną aurę, co sprzyjało spacerom po Warszawie. Ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu PGE Narodowy trasą “Piłkarskie emocje”. Uczniowie zwiedzili trybuny, strefę zawodniczą, szatnie polskiej reprezentacji, pomieszczenia odnowy biologicznej, salę kinową (miejsce konferencji polskiej drużyny), centrum prasowe, strefę pucharową( oprócz pamiątek z Euro 2012 znajduje się replika Pucharu Polski) i płytę boiska.
Wycieczka z pewnością na długo zapadnie w pamięć uczniów. Okazała się niezapomnianą lekcją historii – nie tylko przybliżyła uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, ale uzmysłowiła im też skalę wojny i ogrom zniszczeń. Natomiast zwiedzanie PGE Narodowego im. Kazimierza Górskiego był okazją do poznania największego stadionu w Polsce i różnych ciekawostek z piłkarskiego świata.
Odsłony: 37