Print Friendly, PDF & Email

Wycieczka klas piątych do Kopalni Soli w Kłodawie , Oporowa , Tumu

W dniu 13 maja kasy 5a i 5b pod opieką pani Katarzyny Lubczyńskiej Połeć oraz pani Marty Klonowskiej pojechały na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie, największego producenta soli kamiennej w Polsce, prowadzącego eksploatację tradycyjną metodą górniczą.

Z przewodnikiem zjechaliśmy na głębokość 600 m, następnie przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników. Uczniowie zwiedzali wyrobisko na odcinku 4 km , poznali legendy i ciekawostki o  pracy  górników. Mogli również  zobaczyć wyeksploatowane komory solne i używane w podziemnym górnictwie solnym maszyny.  Na pamiątkę każdy mógł wziąć bryłkę soli. Najwięcej emocji niewątpliwie dostarczył zjazd „klatką” w prawdziwym szybie górniczym 600 metrów pod ziemię z prędkością 6 m/s.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie niewielkiego, XV wiecznego Zamku
w Oporowie,  rodowej siedziby Oporowskich herbu Sulima perły polskiej architektury, którego początki sięgają XV wieku.  Zamek w Oporowski przetrwał wieki dzięki swojemu strategicznemu położeniu w wiosce Oporów niedaleko Kutna.

Zwiedzanie Zamku Oporów to niezapomniana podróż przez stulecia historii, która ożywa w każdym zakamarku tego zabytkowego obiektu.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Kolegiaty w Tumie,  która jest nie tylko świetnym przykładem architektury romańskiej, ale również wiąże się z nią  ciekawa historia i legenda związana z diabłem Borutą. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Kolegiata dominuje nad całą okolicą i że, została wyjęta zupełnie z innej epoki.

Wszyscy wrócili z wycieczki w doskonałych nastrojach i pełni wrażeń.

https://www.nocowanie.pl/zamek-w-oporowie–miejsce-warte-zobaczenia-w-poblizu-warszawy.html

https://zamekoporow.pl/#

https://www.youtube.com/watch?v=dtG0k-z-oy0

https://www.readyforboarding.pl/polska/kolegiata-w-tumie.html

Odsłony: 81

Podobne wpisy