Print Friendly, PDF & Email

W dniach 23 – 24 maja uczniowie klas szóstych wraz z p. Grażyną Pankiewicz, p. Małgorzatą Szymańską i ks. Łukaszem Leśniewskim uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszą atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry. Następną było najstarsze polskie sanktuarium – Święty Krzyż. Uczniowie zwiedzili Sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego (kościół
Św. Trójcy, kaplicę Oleśnickich, Muzeum Misyjne). Z tego miejsca mogli także  podziwiać piękną panoramę ziemi kieleckiej.  Kolejnym punktem wycieczki było wejście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.
W Puszczy Jodłowej podziwiali  kapliczkę i źródełko św. Franciszka.
Po zejściu ze szczytu uczestnicy wyjazdu udali się do kolejnego miejsca, mianowicie ruin średniowiecznego zamku w Chęcinach, który był miejscem przechowywania królewskiego skarbca. Poznali burzliwe dzieje zamku oraz legendy z nim związane.  Pierwszy dzień  wycieczki zakończył się ogniskiem
i pieczeniem kiełbasek.

Drugi dzień  przyniósł kolejne wrażenia. Uczniowie udali się do Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Przechadzając się wśród różnego rodzaju obiektów, podziwiali zabytkowe chaty,  zagrody, dwór ziemiański,  kościół, kapliczki, szkołę, aptekę, młyn, spichlerz,  kuźnię. Wnętrza wielu budynków wypełniały sprzęty i narzędzia, które służyły mieszkańcom regionu w życiu codziennym, przy uroczystościach rodzinnych, w pracy. Następnie uczniowie  zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na parterze podziwiali odtworzone mieszkanie pisarza – gabinet, salon, jadalnię, sypialnię, gdzie znajduje się  m. in. galeria portretów rodzinnych.  Na piętrze obejrzeli  wystawę biograficzno – literacką. W niej umieszczono pokaźny zbiór różnorakich  pamiątek, w tym  m. in. medal Komitetu Noblowskiego, dary jubileuszowe, kolekcję broni. Kolejną atrakcją  był Dąb „Bartek” w Zagdańsku, który ze wzglądu na  wiek i rozmiary jest najokazalszym dębem w Polsce.

Wycieczka okazała się niezwykle ciekawa. Dostarczyła wszystkim mnóstwa wrażeń i wiele radości.

 

 

Odsłony: 54

Podobne wpisy